• Veronika

Velké maličkosti - Jodi Picoultová


Když nemůžu dělat velké věci, můžu dělat maličkosti velkým způsobem"


Ruth už dvacet let pracuje jako sestra v porodnici. Je šikovná, oblíbená, spořádaně žijící Američanka. Ruth je kromě jiného také černoška. Což se jednoho dne ukáže, jako nesmiřitelná věc pro rodiče čerstvě narozeného miminka, o které se má Ruth postarat. Otec miminka Turk Bauer je rasista a vyznavač Bílé síly a vydupe si, že o miminko má zakázáno starat se Afroamerický personál. Ruth to s hořkostí přijme a miminka ani rodičů si nevšímá do té doby, než se s ním ocitne sama na pokoji, protože jiná ze sester aktuálně nemá čas ho hlídat. Ruth si po chvilce všimne, že miminko nedýchá. A tu vteřinu, kdy se rozmýšlí, jestli resuscitace miminka je to samé, co péče o něj tak ta vteřina, která mohla být rozhodující, Ruth nevyužije k záchraně. Začne o chvíli později miminko zachraňovat. Když uslyší, že se vrací další sestry, miminko zabalí zpět do zabálky a odskočí od něj. Vchází vrchní sestra a dá pokyny k resuscitaci. Miminko, ale bohužel nezachrání, a když Ruth provádí masáž srdce, vchází do místnosti otec dítěte a vidí sestru, u které si nepřál, aby na jeho syna sahala, jak mu stlačuje hrudník.


Ruth je obžalovaná z vraždy a ze zanedbání péče. Turk Bauer se rozhodne si to vybít na člověku, kterému právní ani soudní systémy v žádné zemi nepomáhají na prvním místě. Nemocnice se samozřejmě za Ruth nepostaví, naopak jí pozastaví licenci. Ruth je obžalovaná a bez práce. Přidělená právnička Kennedy (běloška) se Ruth snaží všemožně pomoc. Rozhodně nesmí u soudu prohlásit nic o rase. Protože porota a soudce si rozhodně nechtějí připadat jako rasisti. Jde zkrátka o obvinění z vraždy novorozence ze strany truchlícího otce, který chce spravedlnost.


Kennedy se snaží, ale sama úplně nechápe situaci Ruth a realitu, v které žije celý život. A nakonec si sama přizná, jak moc pokrytecké bylo myslet si, že tento spor není rasově založený a že není vhodné o tom mluvit, aby se jiní lidé necítili nepohodlně. Vždyť Ruth se tak cítí celý život. A tak při závěrečné řeči před soudem pronese Kennedy krásnou řeč (je to celý děsně epický, dojemný a já jí děsně fandila, takže jsem i slzu uronila) a s Ruth to vyhrajou.Knížka má 520 stránek, přečetla jsem ji prakticky jedním dechem za dva dny. A nenechte se mýlit, příběh se odehrává v roce 2015, prezidentem je Barack Obama a víte co ještě? Je velký rozdíl mezi slovy rovnoprávnost a rovnost. Prostě si tu knížku přečtěte. A přemýšlejte. Jodi vás k tomu stejně donutí, to ona umí.


Neříkejte: Já si rasy vůbec nevšímám!, jako by to bylo něco dobrého. Místo toho uznejte, že jsou mezi lidmi rozdíly a že je pro někoho těžší překročit cílovou čáru, a vytvářejte férové cesty k úspěchu pro všechny tak, aby pracovaly s jejich odlišnostmi.

6 zobrazení