• Veronika

The Hate U Give - Angie Thomas

(Pozor obsahuje hlavní zápletku a její rozluštění). Jako vždy nejdřív obsah, potom můj názor a pocity.


Šestnáctiletá Starr jede v autě se svým stejně starým kamarádem Khalilem. Jedou večer z oslavy a během cesty je zastaví policie. Nejeli nijak rychle, neporušili žádné předpisy. Policista chce doklady, Khalilovi se nelíbí, že je policie otravuje a vzhledem k jeho mluvě, ho policista hystericky vytáhne z auta a prohledává ho. Mává u toho zbraní směrem ke Starr a zakáže jim jakýkoliv pohyb.


Policista se pro něco vrací zpět ke svému autu a v tom Khalil udělá to, co Starr vštěpoval do hlavy od malička její táta, ale Khalil to vštěpené neměl. Nikdy nedělej prudké a nečekané pohyby za zády policie. A Khalil se chtěl ujistit, že je Starr v pořádku a tak se vzdálil od kapoty auta. A policista ho ve svém strachu, že na něj jde útočit, zastřelil. 3x vystřelil na nevinné dítě, jen proto, že to dítě bylo černé. A policista ustrašený běloch. Starr je bez sebe strachy a v náručí jí umře její nejlepší kamarád.


Starr vyrůstá s milujícími rodiči a dvěma bratry. Celkově je její rodina velmi semknutá a drží při sobě a podporují se navzájem, což je pro Starr klíčové v úzkostných situacích, do kterých se dostává, když se rozhodne, že její hlas nebude mlčet. Že bude svědčit proti policistovi, který zabil nevinné neozbrojené dítě. Rodiče ji podporují, i když jim vyhrožují gangy v okolí, dostávají se do různě propletených situací a problémů a přitom je to vlastně tak jednoduché. Trest pro vraha. Starr svědčí před nejvyšším soudem, vystupuje v televizních pořadech, dělá rozhovory a popisuje pořád dokola detaily ohledně zabití svého kamaráda. Jak moc špatně vám z toho je? A nakonec co? Nakonec nic. Rozhodnutí o nepotrestání policisty, protože jednal v sebeobraně. Protože z Khalila udělali drogového dealera a potencionálního vraha, takže je vlastně dobře, že takhle skončil, než někomu stihnul ublížit..


Starr se účastní i protestantského pochodu a málem uhoří v obchodě, který patří jejímu tátovi. Je rozzuřená, nešťastná a smutná z celé té nespravedlnosti, ale zároveň je ráda, protože nenechala svůj hlas mlčet..Názor:


Knížku jsem shrnula obsahově hodně stručně. Ale ono vlastně až tak nejde o ten obsah, jako o to poselství, který přináší. A přináší ho tou nejintenzivnější formou a zároveň je to tak lidský, protože Starr je skvělá a její rodina je skvělá a konceptově je to hrozně moc bohatý. Donutí vás to přemýšlet. A trošku se stydět za svoje bělošský předsudky a zakódovaný názory. Za samozřejmost, s jakou bereme pohled na svět.


Bavila mě Starr a její bílé kamarádky a bílý přítel, líbilo se mi pár opravdu vtipných narážek na Harryho Pottera. Obdivuju ji, že měla sílu se rvát a mluvit, a když byla na dně a plakala, měla kolem sebe spoustu rukou, které ji utřely slzy a spoustu lidí, kteří jí uměli vyčarovat úsměv na tváři.


Děkuju za náhled do světa, který se zdá tak moc odlišný od toho středo evropsky pohodlného, a přitom je to pořád jeden svět. Lidi na jedný planetě v roce 2018. Je to smutný. Až absurdně směšný na jak moc vyspělou civilizaci si hrajeme se všemi těmi technologiemi, samoříditelnými auty, bitcoiny, roboty skoro nerozeznatelnými od lidí a přitom, se klidně promine zavraždění šestnáctiletého kluka. Kdyby ten kluk byl bílej a zastřelil ho černoch policista, jak by asi ten policista dopadl? Ani nemusim rozebírat. Všichni to asi tak nějak víme. A jediný co po vás chci, nesuďte lidi podle barev. Suďte je podle toho, jaký jsou.


Mě osobně rozčiluje strašná spousta lidí. Starý lidi, hloupý lidi, trapný lidi, malý spratci (díky práci recepční se s pár lidma i setkám), ale tak nějak mě rozčilujou všichni stejně, ať jsou černý, bílý, zelený nebo modrý. Prostě obecně a ne podle barvy.


V češtině vyjde knížka letos v srpnu pod názvem Vypálená nenávist. Což je strašný, protože to The Hate U Give neznamená. Protože zkratka THUG má význam a hodně velkej a schovanej v knížce, ale v češtině to nemůže dávat smysl. Stejně tak, jako se ztratí celá ta naprosto skvělá černošská angličtina! Nejdřív mě to trošku rozčilovalo (asi jako v Harrym, když mluvil Hagrid), ale nakonec jsem si na to zvykla a opravdu jsem se musela občas zasmát nad vším tím hell baby girl, nah, ay, a´ight, bruh, y´all, nunya.. Prostě si nedokážu představit, jak tohle někdo překládá do češtiny? Průšvih bude, když se bude čeština snažit napodobit černošskej styl mluvy nějakým příšerným dialektem. Menší průšvih bude, když se na to překladatel vyprdne a prostě budou mluvit normálně, což ztratí kouzlo, ale aspoň to nezdehonestuje.


Takže já jakožto pravej knižní psychouš, půjdu do knihkupectví a najdu ten českej výtisk a schválně se podívám, jak je to psaný a budu pohrdavě odfrkávat a komentovat, co je špatně, co je jinak a co by mělo bejt radši takhle. Ale i když chápu, že spousta lidí nemá možnosti přečíst to v angličtině, jsem ochotná tolerovat češtinu, pokud to bude znamenat, že si to přečte víc lidí a rozšíří se povědomí o téhle skvělé knížce! Protože tuhle knížku by si opravdu měl každej přečíst a myslím, že děti ve škole by neměly číst Babičku nebo Povídky Malostranské, měly by číst takovýhle knížky!! A děkuju knihomolským kamarádkám. Jedné za naučení čtení v angličtině, druhé za doporučení týhle knížky!

1 zobrazení