• Veronika

STEPHEN KING - PET SEMATARY (ŘBITOV ZVIŘÁTEK)

Pokud vás zarazily chyby v nadpisu, tak to není má neschopnost, je to začátek umění autora samotného. Takže ano, v češtině Řbitov zviřátek.


Troufám si tvrdit, že Stephen King je génius a jeden z nejtalentovanějších spisovatelů dnešní doby. V zádech mi mrazí ještě teď a rozhodně nehodlám zůstat jen u této jeho knihy. Jak sám název napovídá, nejednalo se ani zdaleka o veselé čtení, ale zvláštně mi ladilo s náladou, a dokonce i počasím. Kniha má 465 stránek, což mě těší, protože jsem dlouho nezažila vábení, které představuje déle než dva dny rozečtená kniha. V napínavém stylu, v jakém byla psána jsem ji slupla během deseti dnů. Na jednu stranu jsem ráda, že ji mám za sebou a vrhnu se na nějakou oddechovou beletrii, na druhou stranu ten pocit, že jsem stále zainteresovaná každou svou buňkou v příběhu je něco, z čeho mé knihomolské srdce plesá.


Kniha mě zaujala natolik, že jsem si vypátrala pár informací o samotném Kingovi a zjistila, že jeho životní příběh je stejně tak zajímavý, jako příběhy jeho knihy, ne ovšem tak brutální. I když člověk, který dokáže během svého života vychrlit tolik hororů, musí být hrůzami prostě propletený skrz naskrz. Zdaleka se však nejednalo o nějakou duchařinu, kdy bych posměšně pofrkávala nad nereálností celého děje, kdepak, celé to bylo naprosto do detailu promyšlené a děs nahánějící. Kingovo pohrávání si s lidskou psychikou, tahání za vlákna lidské vůle, síly a racionálního uvažování je prováděné s chirurgickou přesností. Natahuje je tak dokonale až se občas vlákna přervou nebo zamotají a ukážou čtenáři, kam až je lidská mysl schopná zajít a odůvodnit si své chování zcela logickými důvody.


Nejlépe to definuje sám King: „I simply took existing elements and threw in that one terrible what if.“ (Prostě jsem vzal jednoduché elementy bytí a převrátil je do hrozného co když).

Znáte ty myšlenky, které vás přepadnou těsně potom, co vybalancujete uklouznutí, kdy strhnete těsně volant nebo dupnete včas na brzdu, kdy chytíte dítě před pádem, kdy včas vypnete troubu atd. a všechny tyhle situace přežijete a v rámci obranného mechanismu se jim zasmějete. A v hlavě vám hysterický hlásek řekne: „to bylo o fous, co když…“ co když bys to nestihl, nevybalancoval, nevypnul, nedupnul… Pak by se něco pěkně podělalo. A Stephen King si naprosto mistrovsky užívá, ve prospěch čtenářova zděšení, rozpitvávání všech těchto co když situací.


Popsat děj není v mých aktuálních silách, rozhodně ale DOPORUČUJU číst Stephena Kinga. Krále hororu.


V rámci čtení tento měsíc, kdy jsem vyhlásila horor a zároveň už tuto výzvu splnila, bych vás ráda upozornila, že 26. října v pátek od 5:00 začíná 24 hodinový čtecí maraton pořádaný mou kamarádkou - najdete ji na instagramu @j_karlovska. Rozhodně se hodlám zúčastnit, pro tu příležitost mám už vybrané tři knihy a kdo by měl zájem, veškeré info najdete právě tam.

21 zobrazení