• Veronika

PŘÍBĚH SLUŽEBNICE

Přidávám článek, který jsem měla rozepsaný už v půlce září a nějak se nedopracovala k jeho zveřejnění. Přidávám ho v původním znění.

Září je zatím plné změn a nových věcí, ale i tak se snažím dodržet, co jsem (si) slíbila. Ráda bych vám tedy doporučila seriál, protože večery se krátí, a člověk má tendenci se chumlat do deky a necítí přitom výčitky, že není venku. Nedá mi to a musím vám doporučit seriál Příběh služebnice. V angličtině Handmaids tale (mnou vyhledáváno jako Handsmade tail – haha).


Abych vám trošku nastínila děj: Vše se odehrává v ne tak daleké budoucnosti, kde místo USA je stát jménem Gilead. Platí v něm ale jiná pravidla a zákony, než v „našem“ světě – například jsou zakázány knihy. Manželky nosí modré oblečení, Služebnice červené, Marty (tedy kuchařky/uklízečky) nechutně zelené.

Celý fanatický svět Gileadu je vybudován na základě jediné myšlenky – zachránit populaci a zvýšit nárůst dětí. „Normální rodina“ tedy v Gileadu vypadá tak: Manžel – vůdce rodiny, Manželka – obvykle nemůže mít děti, nechodí do práce, Služebnice – která naopak děti mít „musí,“ protože je pravidelně a rituálně znásilňována Manželem. Pokud Služebnice otěhotní a porodí zdravé dítě, je pak předáno Manželce, která se pasuje na jeho matku a Služebnice jde o dům dál. Doslova.


Je to brutus. Je to ale naprosto úžasné! Miluju a obdivuju hlavní hrdinku služebnici June, která žila normální život, měla manžela a dceru. Uprostřed jejich života byl stvořen Gilead, June nestihla utéct do Kanady a byla chycena. Dceru jí vzali, manžel utekl. A ona žije, bojuje, rve se jako blázen, proti systému Gileadu! Obdivuju ji, nechápu jako postavu a upřímně ani jako herečku.


Celé pojetí světa Gileadu je vytvořeno dokonale k divákovu uspokojení a zároveň znechucení, byla jsem chycena do děje a nenudila se ani minutu. Celý seriál si kamera hraje úžasně s barvami, mimikou herců, miluju záběry na červené a modré pláště v kontrastu s bílým sněhem. Bavilo mě, že seriál nebyl klišé. Ani jedna situace, kdy bych si říkala: „ha, teď se stane tohle,“ tam nebyla! Doporučuju seriál, protože má pro mě hodnotu reálnosti. Jak ideologie v praxi ničí životy, ale vše se děje „pro větší dobro.“

20 zobrazení