• Veronika

Neviditelný - jaroslav havlíček

Tuhle knížku jsem měla na seznamu přání už asi 6 let a letos jsem si ji vyhlídla, že ji mají v antikvariátu U Slimáka v Bratislavě. Neváhala jsem a všem jsem to vysvětlovala, jak je to výhodný sfrnknout si do Bratislavy pro knížku, která stojí jen 50Kč! Přišlo mi to jako strašně skvělá koupě. Vašek nesouhlasil a brblal něco o ceně benzínu. Pak následovalo pár komunikačních nedorozumění, pár překvapení a trošku zapůsobil vesmír, karma, andílci, moje drzost, ale hlavně dobrá srdce lidí, které skoro neznám, ale kteří mi splnili tohle moje mega přání. Takže mi přišla tahle knížka poštou a já zdravím na Slovensko a děkuju. Děkuju, a i když není od Slimáka, tak o to lepší je!


Já nevím, proč tu knížku prostě obdivuju. Příběh není ani trošku veselý, je to depresivní, smutné a psycho. Ale strašně mě baví Havlíčkův styl psaní, baví mě ponurost příběhu a nešťastný konec.O čem knížka je?


Hlavní postava knihy Petr Švajcar pochází z příšerných a bídných poměrů. Vyrostl v opravdové chudobě a na své místo ve společnosti se prodřel. Vystudoval inženýra chemie a měl našlápnuto na skvělou budoucnost, do které se mu navíc připletla ideální nevěsta Soňa Hajnová, jejíž otec byl majitelem továrny na výrobu mýdel. Petr vycítil ideální verzi budoucnosti a Soňu omámil ne tak úplně z lásky, ale spíš z vidiny moci, bohatství a hrdosti.


Jak si Petr umanul, tak se povedlo a Soňa se do něj zamilovala. Hloupoučká, naivní Soňa přesvědčila svého tatínka, aby Petra pozvali k nim do Jesenice, a Petr se zde bude ucházet o Soninu ruku. Velkolepý Petrův příjezd, ale překazí pár okolností, s kterými nebyl seznámen. V domě, kde bydlí Soňa se svým otcem, bydlí ještě Cyril. Cyril je bratr Sonina otce, tedy Sonin strýček. Jenže tenhle povedený strýček je blázen. Myslí si, že je neviditelný a zuří, když lidé nehrají podle něho. Celý dům je ale naučený tak hrát, když je blázen v místnosti, dělají, že není. A on je spokojený. Je to naprosto úchylné. Nad Cyrilem, drží ochrannou ruku teta Karolína, která také bydlí v domě.


V domě ještě bydlí Katy a Filip – sourozenci, kterých se Hajn ujal, když byli malí, vyrostli se Soňou a jsou sluhy v domě. Plus Pařík, který obstarává topení a zahradu kolem domu a tlustonohá kuchařka Anna. S těmito všemi obyvateli se Petr po svém příjezdu seznamuje.


Petr se přizpůsobí situaci a nemá problém s ignorováním neviditelného Cyrila. Postupně poznává zvyky domu a brzo se povede všechny okolnosti zaonačit tak, že mají se Soňou svatbu. V domě je veselo, plno jídla, hosté a Petr si libuje, jak mu všechno vychází. Bohužel jdou od té svatby věci od desíti k pěti. Už svatební noc se jim nevyvedla, protože u jejich novomanželské postele na ně čumí neviditelný Cyril celý nadšený z podívané, co ho čeká. Soňa z toho má šílenou migrénu a z celé noci není nic. Naštěstí odjíždějí druhý den na svatební cestu a na blázna a všechno špatné zapomenou. Petr zažívá nejhezčí období v životě.


Po návratu domů jsou ale pořád v přítomnosti neviditelného a Soňa se ho pořád příšerně bojí, zamyká se před ním, leká se vrzání nábytku, nemůže spát, protože ho slyší za dveřmi a má strašný strach z toho, že v jeho přítomnosti omdlí a on si s ní bude moct dělat, co chce. Je jím posedlá a pořád se ohlíží přes rameno. Petra to nebaví a její strach ho obtěžuje, věnuje veškerý svůj čas práci v továrně u svého tchána a snaží se, co nejlépe se zapracovat.


Jednoho dne mu volá do továrny služebná Katy. Stalo se to, z čeho měla Soňa největší psycho. Opravdu omdlela a blázen Cyril si na ní lehnul ve snaze o něco víc. Katy ho, ale odehnala a vůbec nic se Soně nestalo. Fyzicky. Psychicky jí to zničilo, ale než si to všichni připustili, bylo pozdě.


Do domu povolali doktora, aby Soňu prohlédnul, protože šílí, nechce nikoho vidět, při lékařově prohlídce se zjistí, že je Soňa těhotná. Ta ale vůbec nereaguje, jak by ostatní očekávali. Pláče a křičí, že dítě je Cyrila, což je nesmysl a Petr je z toho absolutně zhnusený a začíná Soňu nenávidět. Nicméně ze svého potomka má opravdu radost a těší se na něj. A Cyrila dají odvést do blázince, to už bylo moc i na starého Hajna, Sonina otce, takže se postará o to, aby hned druhý den Cyrila odvezli.


Blázen je z domu, ale Sonin stav se nelepší. Sama se stává bláznem, má různé stavy, kdy je veselá a dělá naschvály, cuchá vlasy svému otci, zesměšňuje jeho i sebe a tvrdí, že strýček Cyril je opět s nimi v domě, že se mu podařilo vynalézt nápoj neviditelnosti a vrátil se za ní do domu. Petr je k ní čím dál víc chladnější a nachází otevřenou náruč u Katy, která je opakem Soni, zdravá, veselá, krásná holka.


Když už je Soňa na konci těhotenství, pokusí se spáchat sebevraždu, takže musí být pořád hlídána, je to hrozné období, ale Petr se pořád těší na své dítě a doufá v lepší dny. Když Soňa porodí syna, je Petr opravdu šťastný. Sonin otec doufal, že porodem se Sonin stav zlepší, že když uvidí své dítě, že přijde k rozumu, ale bohužel, bylo to jenom horší. Nebyla opatrnou maminkou, byla pořád bláznivá, o své dítě se občas starala, občas ne. Chtěla po něm, aby seděl, když byl ještě v šestinedělí, dávala mu housku a odmítala ho přebalovat, při koupání mu stříkala vodu do obličeje a smála se, když měl chlapeček mýdlo v oku a plakal.


Nakonec jí syna úplně odebrali po scéně, kdy s ním vylezla na tří metrovou zeď a on jí vyklouzl ze zabálky. To se ví, že šílela a vztekala se, volala Cyrila, až z toho všeho měl její otec mrtvici, ale přežil. Bylo to šílené a Soňa se opět několikrát pokusila o sebevraždu, vždycky jí ale někdo zabránil. Hlídali ji, zamykali ji. Ale Petr v těch jejích pokusech viděl osvobození a tak jedno ráno, když Katy zamkla Soňu na dva západy a odešla prát, odemkl Petr Sonin pokoj, protože věděl, co udělá. V poklidu a nenápadně odjel do továrny a čekal na telefonát z domu. Dočkal se a jeho plán vyšel. Soňa utekla z pokoje a skočila z okna a zabila se. Petr ani nedokázal dost dobře předstírat smutek. Ulevilo se mu.


Pár měsíců na to umřel i starý Hajn a půl roku po něm teta Karolína. V domě tedy zbyl Petr, Katy a malý Petřík, který už měl dva roky, a vypadalo to, že konečně bude mít budoucnost šťastného dítěte. Petr byl šťastný. Katy ale trpěla, vyčítala si, že nezamkla Sonin pokoj a že je vinná z její smrti, Petr se totiž nepřiznal, že jí odemkl on. V relativně ideálním soužití malý Petr onemocní, nejprve si myslí, že je to chřipka, ale je to zánět mozkových blan, z kterých se sice vyléčí, ale následky z něj udělají mentálně postižené dítě.


A tak to končí. Petr rekapituluje svůj život po deseti letech, sepisuje svůj život a pod rukama mu chátrá dům a továrna, protože na ničem nezáleží. Jeho tchán, Sonin otec, předtím než zemřel, sepsal závěť, kde odkázal továrnu svému vnukovi – teď postiženému a nikdy nesvéprávnému vnukovi. Takže Petr nemá nic z toho, co si přál. A je to..

9 zobrazení