• Veronika

Na (v) sítích


„Jsme průměrem lidí, s kterými se nejčastěji setkáváme.“


Jo? Jakože si ode mě berou lidi kousek, když se se mnou setkávaj? A kdo je moje top pětka lidí, s kterými jsem nejčastěji v kontaktu?


Trošku sobecky jsem si na sebe přenesla poslední část rozhovoru, který jsem z prokrastinačních důvodů sledovala za dnešního krásného nedělního odpoledne na DVTV. Rozhovor vedla Emma Smetana s psycholožkou Alžbětou Protivanskou (odkaz zde). Téma rozhovoru bylo závislost na sociálních sítích a to, že lidé neumí lelkovat a odpočívat. Průběhem rozhovoru jsem si přemýšlela, jestli i já mám závislost na „moderních“ technologiích a na sociálních sítích. Přemýšlela jsem, kdy jsem naposledy byla sama se sebou. A jak mi bylo? A pak jsem přemýšlela o jedné z posledních vět rozhovoru.


„Jsme opravdu průměrem lidí, s kterými se nejčastěji setkáváme?“


Pokud jo, tak jsem se naprosto uklidnila, protože jsem zjistila, že lidi, kteří jsou kolem mě, jsou vlastně skvělí. Ne bezchybní a ne perfektní. Ale jsou nejlepšími přáteli, které jsem si mohla přát. Do svého top okolí, které mě ovlivňuje, jsem zařadila i Kessinku. No řekněte, já musím bejt prostě skvělej člověk, pokud aspoň jedna moje desetina si bere životní energii od psí duše!Další, co s tím celým souvisí je to, že mám už přes půl roku instagramovou kamarádku. My jsme se v reálným životě ještě nebavily, ale rozumím si s ní víc, než s pár lidmi, které vídám denně a rozhodně ji počítám do svého aktuálního blízkého okruhu. Počítá se to? Může v okruhu mých nejbližších být pes a holka, s kterou jsem ještě nemluvila z očí do očí?


S velkým spokojením jsem si řekla, že můžou. Můžou a jsou. A další lidi a zvířátka, kteří do mé životovlivňující bublinky patří, tak vám všem děkuji. Protože jsem zjistila, že žiju život, který je prostě super. A je to na jednu stranu lehký, na jednu stranu těžší, díky všem těm sociálním sítím, v kterých jsem taky denně ponořená.


Lehký, protože:


1. Svět. Můžu vidět, co se děje na druhém konci světa, psát si s lidmi z celého světa a nemusím vstát z postele.


2. Informace. Mám všechny informace u huby a cokoliv, co nevím nebo potřebuju, si můžu během pár vteřin vygooglit a nemusím hledat v encyklopedii nebo se ptát starších rádoby moudřejších lidí.


3. Kontakty. Poznala jsem díky sítím nové možnosti, kamarády, mám tam inspiraci v podobě lidí, kteří mají stejný cíl v životě jako já.


4. Obchod. Nakupuju tam. Teda ne na těch sítích, ale na internetech a to je prostě pořád podle mě hodně velká super věc, která je už sice automatická, ale já jsem z ní stále nadšená.


5. Já. Můžu se projevit. Projevuju se na sítích, jak bych v reálným životě asi nikdy nezvládla, můžu interpretovat svoje myšlenky z bezpečí domova. Sítě taky pomáhají v reklamě a díky nim můžu oslovit strašnou spoustu lidí.


Těžký, protože:


1. Čas. Za sítěmi utíká čas rychleji. A místo, aby člověk koukal kolem sebe při čekání na autobus, kouká do mobilu. A sahá po tom mobilu naprosto automaticky. Lehké vypěstování závislosti.


2. Dokonalost. Všude. Je to až k zblití krásný, ty životy některých lidí. A krásně lehce by se snad i takovým lidem závidělo. Smutný je, že nikdo neví, jak je to ve skutečnosti a kolik reality je schovaný za nádhernou vystajlovanou fotkou.


3. Odvaha. Lidi si myslí, že jsou za sítěmi nedotknutelní a ubližují. Ubližují svými názory a komentáři a zlými slovy. Rádi píšem na cizí zeď. Na to, že ne vždycky s Kazmou souhlasím, písničku vyrobili pěknou (odkaz zde) – písnička začíná na 45. vteřině, ale stojí za to poslechnout si, co je řečený i předtím.


4. Srovnávání se. S celým světem. Holt naší konkurencí není Karel vod vedle, naší pomyslnou konkurencí je food a fashion bloggerka, vítězka soutěže o nejkrásnější feed a holka, která je rádoby dokonalá a která ukázala jenom výsledek svý práce a ne cestu, po který k tý super dokonalosti došla.


5. Hodně. Hodně budeš někde (moje oblíbený ironický heslo dnešního světa). Všeho je hodně. Reklam, dokonalých a krásných lidí. Ale taky hodně utrpení, vražd, násilí, nepomoci, bolesti, bojů, válek, politiky, nevěry…


Myslím si, že sítě mají plusy a mínusy, jako všechno v životě. Zase si říkám, že sice jsem více na instagramu a na facebooku, ale zase nemám televizi. Nesleduju zprávy na Nově a nenechávám do sebe pouštět odpad jménem bulvár a česká politika – sorry jako.


A vím jistě, že bych nikdy nevyměnila reálný prožitky za instagramovou dokonalost. Miluju svůj život a lidi a zvířata v něm.Jo a pozor perlička na závěr. Vašek, jakožto muž moderní civilizace a (ne)čtenář v jednom, si koupil časopis Forbes Next aktuální číslo pro podzim 2018. Ještě neměl čas, aby si ho přečetl. Já ale neodolávám a je mi časopisu líto, tak ho čtu já. A protože jsem divnolidka, tak obvykle čtu časopis od poslední stránky. Takže na poslední stránce Forbesu je rozhovor s Ditou Přikrylovou na téma Digitální detox a padla myšlenka: „Není potřeba detox, když jíte zdravě. Není potřeba digitální detox, když to děláte správně.“ Myšlenka se mi moc líbí, co je ve zbytku neboli začátku časopisu ještě nevím. Pokud bude nějaké zajímavé info, tak budu informovat.


Užívejte nádherného podzimu, nenadávejte na počasí a těšte se na Vánoce!

14 zobrazení