• Veronika

MALLORKA - CESTOVATELSKY


Ze všech ostrovů (Azorské, Madeira, Réunion), které jsme navštívili, byla Mallorka, co se týče přírodních krás, nejméně atraktivní. Nicméně pořád nádherná a cítila jsem se tam ze všech ostrovů asi nejvíc jako na dovolené. Mallorku jsme procestovali v půlce ledna a byl to úžasný letní týden uprostřed zimy.


Snad na celý den se dá zařadit do objevování hlavní město Palma. Ať už budete chodit po vylidněných plážích a hledat mušličky, pozorovat jak v moři řádí pejsci nebo jenom s dobrým kafem v ruce koukat na místní cvrkot, bude vám tam krásně.


Palma je ale mnohem víc, než jen hotely a pláže. V Palmě se nachází i tahle gotická kráska: Cathedral of Santa Maria of Palma. Připadáte si jako mravenečkové, když procházíte palmovým hájem směrem ke katedrále a žasnete a obdivujete tu obrovskost. (A taky je trošku jako z Harryho Pottera).Další místo, které jsme v Palmě navštívili a Vašek to okomentoval slovy: „hmm tak nebejt tebe, tak sem bych v životě nevlezl.“ Bohužel, to nemyslel nijak hezky. Jakožto knižní blázen jsem našla, že v Palmě se nachází takové speciální knihkupectví Fine books, kde je 17.000 knih! Vlastníkem je válečný veterán z Británie a rozhodně jsem tento krámek potřebovala vidět a prozkoumat. Upřímně řeknu dvě věci.

1. Nikdy jsem neviděla tolik knih.

2. Nikdy jsem neviděla tolik knih v tak špatném, nechutném a smradlavém stavu, kdy máte pocit, že na vás naskáče deset známých a pět neznámých nemocí, když se nějaké dotknete.

Škoda, ale zážitek rozhodně super.

V Palmě je další stovka nádherných uliček, obří přístav, krásné restaurace, obchody a jediný, co jsme chtěli vidět a kvůli tomu, že je leden, jsme neviděli, je ovocný trh na velikém náměstí.


Za navštívení určitě dále stojí městečko na severovýchodu ostrova – Soller.


Kde se mimo náměstí s tímhle krásným kostelem nachází spousta uliček, které když procházíte a přitom na vás svítí sluníčko a v zahradách vidíte růst citrony jako u nás rostou jablka, bude vám prostě úžasně.


Stejné pocity umí vyčarovat i městečko Valldemossa.

Další z krásných míst a jeden z nejtypičtější pohledů z Mallorky je Es Pontas v Santanyí.

A kousek od výhledu na tuhle přírodní parádu je i pláž, která teda patří ke komplexu hotelů a v létě bývá úplně nabitá lidmi. No tak opět plus pro leden - byli jsme tam sami!A samozřejmě nesmí chybět ani sever ostrova a maják Formentor.


Dalších 290 fotek, míst, cest, divokých koz, cyklistů, pomerančů, citrónů a mandarinek, slunce, pláže, selfíček, pohledů z letadla, hradů, katedrál, kostelů, hor, moře, rozmarýnu a vzpomínek máme pro sebe. A pro další cestovatelské duše, které tento ostrůvek chtějí procestovat. Doporučujeme a s láskou děkujeme za krásný týden!


50 zobrazení