• Veronika

KNIŽNÍ NADĚLENÍ

Ke konci roku se mi velmi úspěšně rozrostlo moje knižní bohatství. A samozřejmě se s vámi potřebuju podělit o radost, kterou mi všechny ty krásné listy papírů přinášejí.


Jako vždy na prvním místě a jako vždy první čtení po novém roce: Harry Potter. A s hrdostí vám oznamuju, že jsem pyšnou majitelkou tohohle krásného box setu v pevné vazbě v angličtině. Jsem z toho úplně vyřízená a už začínám číst 3. díl. A jak už jsem psala jednou a říkala mnohokrát. Harry Potter není pohádka. Není to určené jen pro děti a není infantilní, ani nijak divný ho číst zas a znovu. Všechny vnitřní a důležitý hodnoty, který si tolikrát připomínáme, čteme kvůli nim psychologicky motivační knihy, hledáme citáty vystihující naše pocity, tápeme v bytí a ve stovkách stránek popisujících pořád dokola to samé. A já na příběhu Harryho miluju to, že tam je všechno tohle schovaný. Někdy schovaný, jindy krásně demonstrovaný, dojímám se nad tím a naprosto ten příběh miluju. A to nemluvím o tom, že nad těmi obaly bych plakala krásou.A teď pozor. Když jsem pod stromečkem vytáhla kilo těžkej balík, vůbec by mě nenapadlo, co je v něm schovaný. Když jsem hrubiánsky roztrhala balicí papír a viděla jsem, co to je, tak jsem chvíli přes slzy neviděla, protože jsem dostala KAMU kuchařku - Nejbarevnější Mexiko! A do toho jsem koktala jak Karel Gott – „to jsem, ale opravdu nečekala.“


Za prvé – ta kniha má termo obálku. To znamená, že normálně je černá, ale když ji zahřejete, ukáže se barevná koláž a já strávila tři dny tím, že jsem ten obal ošmatávala pořád dokola. Na fotce předtím a poté, když jsem ji zahřála fénem.Za druhé – není to jen tak obyčejná kuchařka. Kromě receptů je tam povídání o cestování, vyprávění o Mexiku a hlavně láska k jídlu na každé stránce, kdy vám tečou sliny nad vší tou nádherou a ještě vám můžou oči vypadnout nad stránkami plnými barev! Mrkněte tady. Až z ní budu poprvé vařit, dám vědět, bude to sranda.


Další knižní nadělení, které na mě čeká v narvané knihovničce, jsou:Na celou tuhle multikulturní sbírku knížek se strašně těším, ale o nich napíšu až po Harry Potterovském dočtení.


A ještě jsem chtěla říct – čtěte.


Protože:

- Se dostanete do situací, o kterých se vám ani nesnilo.

- Poznáte nový lidi, zamilujete se, popláčete si. Ať už smíchy, dojetím, smutkem nebo vzteky, to podle toho, co ze sebe potřebujete dostat.

- Zjistíte jak (ne)fungují nové věci z pohodlí gauče a možná vás to namotivuje zkusit něco novýho.

- Pochopíte (se).

- Odpočnete si, a když se zamyslíte, jak geniální to je – že očima čteme písmenka psaný na kusu papíru a v hlavě nám to udělá takovej fantastickej šrumec, že nevnímáme, neslyšíme, ale vidíme. Ne ty písmenka, ale ten příběh, lidi, tváře, místa, cítíme pocity postav, brečíme, smějeme se, myslíme na to – musíte uznat, že knížky jsou neskutečnej matroš!

- Obohatíte si slovní zásobu. Je povznášející umět popsat člověka na základě jeho činů a jeho úsudků, než o něm říct, že je takovej nebo makovej.

0 zobrazení